Полезно
Етерични масла за акнеична кожа
Предлагаме ви смес от две етерични и едно основно масло за ежедневна поддръжка проблемна кожа при акне. С тази смес можете да замените ежедневния крем, който сте използвали до сега. Не се притеснявайте, че кожата ще се омазни прекомерно – съставките са подбрани специално за проблемна кожа и за хора страдащи от акне. Можете да нанасяте сутрин и вечер (след като сте почистили кожата, напр. с розова вода) с леки масажни движения. Всички масла се намират в магазините за органични продукти и в аптеките.
Метод за почистване с рициново масло
Рицинът (Ricinus communis) е растението от чиито семена се извлича рициновото масло
Основната концепция при този метод за почистване и поддържане на кожата е лекотата, с която растителните масла разтварят и извличат излишния себум и натрупаните мъртви клетки и замърсявания.
Необходими са две растителни масла: рициново масло, което е лечебното масло и органично, студено пресовано слънчогледово масло. Рициновото масло е известно с противовъзпалителните си качества, но и с лечебните си и почистващи свойства. То притежава толкова много благотворни свойства, че с право го наричат „вълшебно”. В книгата си „Лечебното масло”, д-р Макгари заявява: „Рициновото масло може да подобри цялостното състояние на тялото.” Рициноловата киселина в рициновото масло уврежда редица вируси и бактерии и, тъй като маслото може да прониква дълбоко в кожата, то е изключително ефикасно при третиране на акне.
Смес масла в зависимост от типа кожа
Рициновото масло е много гъсто и прекалено изсушава кожата. Именно поради това се налага смесването му с друго растително масло. Подходящите масла са студено пресовани, препоръчително е да са органични и включват масло от слънчоглед, зехтин, масло от гроздови семки, жожоба или авокадо.
В зависимост от омазняването на кожата се променя и пропорцията на рициновото масло към разреждащото масло. Колкото по-суха е кожата, толкова по-ниско трябва да е съдържанието на рициново масло.
Основни съотношения при приготвяне на дълбоко почистваща маска:
Можете да променяте тези съотношения, така че най-добре да отговарят на нуждата на вашата кожа. Съхранявайте сместа в чисто шишенце с капачка на винт и далеч от слънчева светлина. Когато трябва да си приготвите нова смес, или изварете шишето, или използвайте ново. Не съхранявайте сместа в хладилник, а на стайна температура.
Почистваща маска-компрес
Почистването на кожата трябва да се извършва вечер. На сутринта може само да избършете лицето си с хавлия, овлажнена с топла вода. Целта е кожата да се почисти в дълбочина и едновременно с това да се балансира естественото производство на себум от кожата.
Този метод за дълбоко почистване трябва да се прилага редовно, но не твърде често. Вашата кожа сама ще подскаже колко пъти в седмицата трябва да използвате рициновата смес. Обикновено не са необходими повече от 2-3 почиствания седмично. Хората с по-суха кожа могат да го правят и веднъж седмично. Възможно е, след първите няколко седмици, да се наложи да разредите броя почиствания, които извършвате за една седмица.
АКНЕ И ДИЕТА
От години се говори, че храненето по никакъв начин не влияе на акнето. Оказва се обаче, че това не е вярно.
Според изследване на катедрата по дерматология в кралската университетска болница в Мелбърн, има категорична връзка между храненето и развитието на това заболяване.
Медицинският екип под ръководството на проф. Нийл Ман изучава в продължение на 2 години промените в метаболизма, в нивата на глюкозата и инсулина, в зависимост от храненето, както и влиянието на хранителния режим върху кожата.
Учените са убедени, че въглехидратите с висок гликемичен индекс, които драстично увеличават нивото на инсулина и глюкозата в кръвта, могат да изострят акнето. За сметка на това, една диета, съдържаща много протеини и въглехидрати с нисък гликемичен индекс може значително да облекчи това заболяване.
Проф. Ман и д-р Робин Смит заедно с болницата в Мелбърн, разделят 43-ма мъже между 15 и 25 години на две групи. На едната група се дават храни с нисък гликемичен индекс, като пълнозърнест хляб и паста, бобови растения и храни с високо съдържание на протеини. Втората група приема по-типични „тийнейджърски” храни, като бял хляб, картофи, подсладени напитки и чипсове.
Резултатите са изумителни. След 12 седмици момчетата от първата, „висопротеинова” група, които поемат храни с нисък гликемичен индекс, показват 50 процента намаляване на акнето. Тези резултати недвусмислено доказват връзката между храненето и лечението на акне.
Резултатите от това изследване бяха представени на 15-тия Конгрес на Европейската академия по дерматология и венерология. Публикувани са през юли, 2007 в „American Journal of Clinical Nutrition„, както и в августовския брой на „Journal of the American Academy of Dermatology”.
Д-р Ман, в сътрудничество с австралийския колеж по дерматология публикува и брошурата „Тийнейджърска анти-акне диета”, въз основа на вече направените проучвания по въпроса.
Какво означава това за вас
Изследването на д-р Ман е интригуващо, тъй като оспорва утвърдени схващания по отношение на храненето и акнето. Резултатите безспорно са интересни, но предстоят още редица изследвания в тази област.
И така, да считаме ли, че само една диета би изчистила акнето? Вероятно не. Въпреки това, здравословният хранителен режим би подобрил здравето ви. Затова, вместо преработени храни, включете в менюто си повече пълнозърнести продукти (пълнозърнест хляб, пълнозърнеста паста, кафяв ориз, овесено брашно и др). Не забравяйте и изобилието от пресни зеленчуци, плодове, както и нетлъсто месо. Намалете максимално газираните напитки, подсладените храни, чипсове, снаксове и др. Няма да загубите нищо, а тялото ви ще стане по-здраво. И със сигурност ще се радвате на по-чиста кожа.
Източници:
Smith R., Mann N., Braue A., Mäkeläinen H., Varigos G. "A low-glycemic-load diet improves symptoms in acne vulgaris patients: a randomized controlled trial." (Смит Р., Ман Н., Брауи А., Маклинън Х., Варигос Г. „Диета с храни с нискогликемичен индекс подобрява състоянието на пациенти с остра форма на акне: рандомизирано контролирано изследване”). American Journal of Clinical Nutrition (2007); 86: 107-115.
Smith R., Mann N., Braue A., Mäkeläinen H., Varigos G. "The effect of a high-protein, low glycemic-load diet versus a conventional, high glycemic-load diet on biochemical parameters associated with acne vulgaris: A randomized, investigator-masked, controlled trial." (Смит Р., Ман Н., Брауи А., Маклинън Х., Варигос Г. "Ползите от диета с храни с високо съдържание на протеини и нисък гликемичен индекс, в сравнение с храните с висок гликемичен индекс - биохимични параметри, свързани с остра форма на акне: рандомизирано, контролирано изследване.") Journal of the American Academy of Dermatology (2007); 57 (2): 247-256.